Δευτέρα 27 Ιουλίου 2009

Πρωταθλήτρια της Ευρώπης η Εθνική Νέων

Στην κορυφή της Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της (πρώτη το 2002) «αναρριχήθηκε» η Εθνική μας ομάδα των Νέων Ανδρών.Το σύνολο του Κώστα Μίσσα, με εντυπωσιακά «ξεσπάσματα» από τα 6.25 και ψυχραιμία όπου χρειάστηκε,επικράτησε 90-85 της μοναδικής ομάδας που το υποχρέωσε σε ήττα στη διοργάνωση,της Γαλλίας,στον αποψινό τελικό,που διεξήχθη στο «Βενετόκλειο» της Ρόδου,και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Παπανικολάου στο πρώτο ημίχρονο (4/5) και Γιαννόπουλος (4/5) στο δεύτερο πήραν μέρος σε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων και οδήγησαν εκ του ασφαλούς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.Στον αντίποδα οι Γάλλοι με αιχμή του δόρατος τον «συνήθη-ύποπτο» και παραγωγικότατο, Έντγουιν Τζάκσον (32π.,6τριπ.),δεν κατάφεραν με την εξαιρετική-κατά διαστήματα-άμυνα ζώνης τους να περιορίσουν την ελληνική ευστοχία από τα 6.25 και περιορίστηκαν στο ασημένιο μετάλλιο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το σφύριγμα της λήξης βρήκε επτά παίκτες (!) της Εθνικής με διψήφιο αριθμό πόντων (Παππάς 10,Γιαννόπουλος 14,Παπανικολάου 15,Σλούκας 14, Γιάνκοβιτς 10,Μπόγρης 14,Κασελάκης 11),ενώ ο Κώστας Παπανικολάου ανδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης.
Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και των δύο ομάδων,που προσπαθούσαν να βρουν τα...πατήματα τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.Με τον «δήμιο» της ελληνικής ομάδας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα,Έντγουιν Τζάκσον,να βρίσκει τους διαδρόμους η Γαλλία μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί με 12-7 στο 6'.Ωστόσο,η συνέχεια ήταν απολαυστική για την ελληνική ομάδα.Η είσοδος του Παππά στον αγωνιστικό χώρο βοήθησε την Εθνική να οργανώσει καλύτερα,ενώ όταν άρχισε και το επιθετικό κρεσέντο του Παπανικολάου ήρθε η ανατροπή.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με επιμέρους σκορ 15-4 και τους Παππά,Παπανικολάου να «εκτελούν» από τα 6.25 (τρία διαδοχικά,1 ο Παππάς,2 ο Παπανικολάου) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική δεν κατέβασε ταχύτητα και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Κώτσα Παπανικολάου (14π.με 4/5 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) μπόρεσε δύο φορές να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +12 (28-16,31-19). Μάλιστα η εντυπωσιακή ευστοχία των Ελλήνων από τα 6.25 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (10/20) έδειχνε ότι θα οδηγούσε την Εθνική εκ του ασφαλούς στα αποδυτήρια.Ωστόσο η άμυνα ζώνης και οι «παγίδες» των Γάλλων συνέβαλαν ώστε οι «τρικολόρ» να απαντήσουν με ένα επιμέρους σκορ 18-8 και με «μπροστάρη» τον Τζάκσον (16π.στο α' ημ.) να μειώσουν στο 19' σε 39-37. Ενα καλάθι και φάουλ του Γιάνκοβιτς,πάντως,και ένα τρίποντο του Παππά,βοήθησαν ώστε η Εθνική να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (45-39).
Το χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο τεχνικός των Γάλλων,σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης των «τρικολόρ» και την εξωπραγματική απόδοση του Τζάκσον (είχε φτάσει τους 27 πόντους στο γ' δεκ.),έφεραν την ανατροπή. Δύο διαδοχικά τρίποντα του Τζάκσον με παίκτη «κρεμασμένο» πάνω του έγραψαν στο 23' το 47-45 υπέρ των Γάλλων,ενώ στο 27' η διαφορά ανέβηκε στο +9 (59-50).Τα τρίποντα του Γιαννόπουλου,πάντως,και το πέρασμα του παιχνιδιού της Εθνικής μέσα στην αντίπαλη ρακέτα μετά από ώρα έφεραν αποτέλεσμα. Στο 28' ο Μπόγρης με «Hook» έφερε την ισοφάριση (59-59),ενώ το τρίποντο του Γιαννόπουλου έγραψε το 62-59 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο ίδιος με δίποντο (64-61).
Με τον Γιαννόπουλο να έχει πάρει τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος από τον Παπανικολάου στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ολοκλήρωσε στο 33'ένα επιμέρους σκορ 21-2 και μετά από τρίποντο του φόργουορντ του Ολυμπιακού ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 71-61!Η μείωση του σκορ από τη Γαλλία σε 73-68 δεν ανησύχησε τους Ελληνες διεθνείς και το τρίποντο του Κασσελάκη επανέφερε την τάξη (76-68) και η Εθνική χωρίς να...ιδρώσει έφτασε στο τελικό 90-85.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-39, 64-61, 90-85
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):Μάντζαρης 2,Μούρτος,Τσακαρέλης,Παππάς 10 (2),Γιαννόπουλος 14 (4), Σακελλαρίου,Παπανικολάου 15 (4),Σλούκας 14 (1),Γιάνκοβιτς 10 (1),Μπόγρης 14, Κασελάκης 11 (2),Σαρικόπουλος.
ΓΑΛΛΙΑ (Ζαν Αϊμί Τουπάν):Ονά-Εμπό 3 (1),Ορτέλ 11 (1),Ντιό 21 (3),Σαμπέ 2,Ραποσό 4, Τζάκσον 32 (6),Καμαρά 2,Σεραφέν 8,Ντα Σιλβέιρα 2.