Μάριμπορ - Παναθηναϊκός 3 - 0: Μήπως να απολύσει την Παναθηναϊκή Συμμαχία του Αλαφούζου;

Μήπως o κόσμος του Παναθηναικού να απολύσει μαζί με το Φερέιρα και την Παναθηναϊκή Συμμαχία του Αλαφούζου;
Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη Σλοβενία, όπου έχασε από τη Μάριμπορ στη φάση των ομίλων για το Europa League.
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο στη μάχη των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.
Στην πρεμιέρα του 10ου ομίλου της διοργάνωσης η Μάριμπορ νίκησε 3-0 τους «πράσινους» στο Λιούντσκι, χάρη στα τέρματα των Μπέριτς στο 25΄, Ιμπραΐμι στο 62΄ και Ταβάρες στο 88΄(πέναλτι).
Το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα στην Τότεναμ και στη Λάτσιο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.
Στο 87ο λεπτό ο Ιρλανδός διαιτητής Κέλι σφύριξε πέναλτι για τη Μάριμπορ, όταν ο Σισοκό ανέτρεψε τον Ταβάρες μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Ταβάρες ευστόχησε και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα από τη Σλοβενία.
Απογοητευτική εμφάνιση από τους «πράσινους» οι οποίοι δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις στην εστία της Μάριμπορ.
Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο ημίχρονο και στο 62ο λεπτό η Μάριμπορ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ιμπραΐμι.
Ο Κουΐνσι έκανε τακουνάκι λίγο πιο κάτω από τη σέντρα και έγινε το λάθος. Οι αμυντικοί του ΠΑΟ απλά κοιτούσαν τον Ιμπραΐμι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα έβαλε στο παιχνίδι τον Φορναρόλι στο 56ο λεπτό στη θέση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.