Δευτέρα 31 Αυγούστου 2009

Νίκη Ολυμπιακού στο «Αλκαζάρ»

Με το αγαπημένο του (εφετινό) σκορ,το 2-0,πέρασε από την έδρα της Λάρισας ο Ολυμπιακός.
Ετσι,η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα για τους ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν άκρως επιτυχημένη.
Ο Ολυμπιακός έκανε καλή εμφάνιση και οι απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών δεν φάνηκαν. Ολα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο,όταν ο Ολυμπιακός πίεσεαπό την αρχή και ζήτησε να διασφαλίσει τη νίκη του.Τα κατάφερε.Στη συνέχεια το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Λάρισα να πιέζει ανούσια και τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν στις αντεπιθέσεις ένα ακόμη γκολ.
Στο 22' ο Μήτρογλου άνοιξε στον Ζαϊρί, ο Μαροκινός έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Λεονάρντο με πλασέ στην άδεια εστία έκανε το 0-1.
Δέκα λεπτά αργότερα (32'),ήρθε το 0-2! Ο Λεονάρντο επιχείρησε ανάποδο γύρισμα και ο Μαρέσκα με εντυπωσιακό σουτ-βολέ έστειλε τη μπάλλα στο «παράθυρο» του Μάλαρτζ!
Στο 55' ο Ζαϊρί έκανε σουτ έξω από την περιοχή αλλά ήταν άτυχος γιατί η μπάλλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Με λάθη η διαιτησία του Κάκου( Κέρκυρας).
Κίτρινες: Τουάμα,Πάντος,Ιγγλέσιας,Ααράμπ,Γκαλίτσιος,Κ.Παπαδόπουλος.

Λάρισα:Μάλαρτζ,Μπουκουβάλας(76'Ντε Νίγκρις),Βενετίδης (53'Κατσιαρός),Νταμπίζας, Γιαννακόπουλος,Τουάμα,Μετίν,Ααράμπ,Ρομέου(58'Σίμιτς),Ιγγλέσιας,Αμπουχατζίρα.

Ολυμπιακός:Νικοπολίδης,Μέλμπεργκ,Ζαϊρί,Ζεβλάκοφ,Ρ.Μπράβο,Ντουντού,Μήτρογλου(58' Ντιόγκο),Μαρέσκα,Λεονάρντο,Πάντος(46'Γκαλίτσιος),Λεντέσμα( 77'Κ.Παπαδόπουλος).