Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

Το 38ο πρωτάθλημα στον Πειραιά

Φιέστα τίτλου με... εξάρα για τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, με τρία τέρματα στο πρώτο 20λεπτο και... άλλα τόσα στο δεύτερο, συνέτριψε 6-0 την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 27ης ημέρας για τη Σούπερ Λίγκα και πανηγύρισε με τον πλέον επιβλητικό τρόπο την κατάκτηση του 38ου τίτλου της ιστορίας της. Το έναυσμα για το «ερυθρόλευκο»... πάρτι έδωσε ο Τζιμπούρ στο 2ο λεπτό, για να ακολουθήσουν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου τα τέρματα των Μέλμπεργκ (7`) και Φουστέρ (20`). Ο Τζιμπούρ με δεξί φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε στο 60ο λεπτό το 4-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 67` και το 71` πανηγύρισε ακόμη δύο γκολ με πρωταγωνιστές τους Μιραλάς και Χολέμπας αντίστοιχα.
Είναι η τρίτη φορά που ο Ολυμπιακός κάνει φιέστα τίτλου με αντίπαλο την ΑΕΚ. Η αρχή έγινε την περίοδο 1966-67, όταν οι Πειραιώτες είχαν αποσπάσει ισοπαλία 1-1 «κλειδώνοντας» τον 17ο τίτλο τους, ενώ την περίοδο 1996-97 είχαν επικρατήσει 2-0 πανηγυρίζοντας το πρωτάθλημα υπ` αριθμόν 26 της ιστορία τους.
Παράλληλα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε, έκανε το «2 στα 2» στις κατακτήσεις πρωταθλήματος επί ελληνικού εδάφους με την ομάδα του Ολυμπιακού, αφού και την πρώτη του σεζόν στον «ερυθρόλευκο» πάγκο (2008/09) είχε φτάσει στο βαρύτιμο τρόπαιο στην 27η αγωνιστική μετά τη νίκη επί του Πανιωνίου με 3-2.
Εκτός των άλλων, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός σημειώνει -ως γηπεδούχος- έξι τέρματα απέναντι στην ΑΕΚ. Στις 8 Φεβρουαρίου 1981 συνέτριψε την Ένωση με 6-0 στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» στην αναμέτρηση που βάφτηκε με το αίμα 21 ατόμων αμέσως με τη λήξη της.
Οι μεγαλύτερες σε σκορ νίκες στις αναμετρήσεις Ολυμπιακός-ΑΕΚ (με γηπεδούχους τους πειραιώτες):

1965/66 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0
1973/74 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0
1980/81 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 6-0
1991/92 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-2
2000/01 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1
2001/02 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-3
2010/11 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 6-0